Na Ministrstvo za infrastukturo in AJPES smo 24. novembra 2020 naslovili Predlog spremembe poimenovanja NVO v javnem interesu na področju prometa in predlog za objavo infomracij o statusu NVO v javnem interesu na spletni strani MzI.
V evidenci nevladnih organizacij v javnem interesu, ki jo vodi AJPES je področje prometa poimenovano »Prometna varnost«. Tradicionalno so pri Ministrstvu za infrastrukturo v preteklosti na podlagi Zakona o društvih v preteklosti pridobila status delovanja v javnem interesu društva na področju prometne varnosti. Šele v zadnjem obdobju pa so v skladu z zgoraj navedenem pravilniku in njegovem predhodniku status delovanja v javnem interesu pridobile tudi NVO, ki delujejo predvsem na področju trajnostne mobilnosti. Ker je promet eden najtežjih izzivov zmanjševanja emisij toplogrednih plinov, v mreži spodbujamo organizacije k pridobitvi statusa delovanja v javnem interesu na področju prometa, saj lahko pomembno prispevajo pri ozaveščanju javnosti in spreminjanju mobilnostnih vzorcev.
Iz meril za pomembnejše dosežke, ki so navedeni v zgoraj navedenem pravilniku, izhaja, da je področje prometa pravilno široko zastavljeno, vključuje tako trajnostno mobilnost kot prometno varnost in druge vsebine. Zato predlagamo, da se poimenovanje področja za promet v evidenci
nevladnih organizacij v javnem interesu pri AJPES uskladi z navedenim pravilnikom in spremeni iz področja »Prometna varnost« v področje »Promet«.
Poleg tega na Ministrstvo za infrastrukturo naslavljamo tudi predlog, da po zgledu Ministrstva za okolje in prostor1 na svoji spletni strani objavi informacije o pridobitvi statusa delovanja nevladne organizacije v javnem interesu na področju prometa in energije.
Predlog lahko najdete tukaj.
Pripravila Senka Šifkovič Vrbica, IPoP – Inštitut za politike prostora.
Vir naslovne fotografije: Candid_Shots iz Pixabay
Delovanje Mreže za prostor je bilo od avgusta 2009 podprto iz več projektov, izbranih na javnih razpisih za sofinanciranje vsebinskih mrež nevladnih organizacij na nacionalni ravni, ki so jih delno financirali Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Republika Slovenija, Ministrstvo za javno upravo. Trenutni Podnebni program financirata Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad in Ministrstvo za okolje in prostor iz sredstev Sklada za podnebne spremembe. Koordinator Mreže za prostor je IPoP – Inštitut za politike prostora.