Zaradi posrednih javnih koristi začasne rabe prostora bi ob upoštevanju koristi za lastnika začasna raba morala postati bistveno bolj pogosta še posebej pri javnih lastnikih nepremičnin. In čeprav je tudi pri nas znanih precej zglednih tovrstnih primerov – naj omenimo le Onkraj gradbišča v Ljubljani in Tkalko v Mariboru – pri tem zaradi kompleksnosti javnega upravljanja pogosto stoji na poti vrsta resničnih in navideznih ovir, prostori v lasti občin in države pa so včasih tudi več let prazni.
Mreža za prostor je zato v začetku leta 2015 pripravila analizo začasne rabe nepremičnin v javni lasti, v okviru katere je bil izveden tudi niz intervjujev po petih izbranih občinah. Na podlagi te analize ter intervjujev je v nadaljevanju našteta vrsta priporočil za spodbujanje začasne rabe prostora.
Priporočila uporabnikom – fizičnim osebam
Priporočila nevladnim organizacijam
Priporočila občinam
Občina naj se dogovarja s stečajnimi upravitelji in jih spodbuja k začasni rabi nepremičnin v stečaju.
Več:
Delovanje Mreže za prostor je bilo od avgusta 2009 podprto iz več projektov, izbranih na javnih razpisih za sofinanciranje vsebinskih mrež nevladnih organizacij na nacionalni ravni, ki so jih delno financirali Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Republika Slovenija, Ministrstvo za javno upravo. Trenutni Podnebni program financirata Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad in Ministrstvo za okolje in prostor iz sredstev Sklada za podnebne spremembe. Koordinator Mreže za prostor je IPoP – Inštitut za politike prostora.